praktický a plicní lékař

Není mi dobře.

Zavolejte nám a podle charakteru potíží domluvíme termín kontroly. Pokud se dostavíte bez objednání, je možné, že nebudete ošetřeni a sestra Vás objedná na jiný termín. Výjimku tvoří akutní, neodkladné potíže. Denně vyřídíme průměrně 90 telefonů – pokud tedy máte problém dovolat se, napište mail a zavoláme Vám zpět, jakmile to půjde.

Náhlý, život ohrožující stav!!

Zejména bolest na prsou, tlak na hrudníku, dušnost, poruchy vědomí, náhle vzniklé poruchy hybnosti nebo řeči, křeče, vážné úrazy, otravy … VOLEJTE 155!! Pokud nejde o život ohrožující stav, ale zrovna neordinujeme a nejste si jisti, jak správně postupovat, můžete zavolat na bezplatnou poradenskou linku 800 888 155.

Potřebuji prevenci, plánovanou kontrolu, vyšetření na řidičský průkaz…

Objednejte se telefonicky v dostatečném časovém předstihu (aktuálně 6-12 týdnů). Prosíme, berte v úvahu, že čas objednání není ‎čas ošetření. Je to čas, od kterého čekáte na vyšetření lékařem.‎ Může docházet k časovým prodlevám vzhledem k nutnosti ošetřit akutní pacienty. Oceníme Vaši trpělivost. Vyšetření pro řidičský, zbrojní a zdravotní průkaz ani jiné posudky nesmí provádět zastupující lékař, je tedy nutné vzít v úvahu případnou dovolenou. Předem si prosím vytiskněte příslušný dotazník a k vyšetření jej přineste vyplněný.

Potřebuji vyšetření do zaměstnání.

Toto vyšetření Vám pro naprostou většinu prací musí udělat “závodní” lékař, kterého každý zaměstnavatel musí mít zajištěného. Váš praktický lékař Vám ho s výjimkou určitých prací v první kategorii udělat NESMÍ (pokud není zároveň “závodním” lékařem). Prosíme, až obdržíte od zaměstnavatele žádost o prohlídku, zavolejte nám a dle konkrétní práce domluvíme další postup. Pokud nebudeme moci prohlídku provést, vystavíme Vám výpis z dokumentace pro “závodního” lékaře. Zákonná lhůta pro vystavení výpisu je 10 pracovních dnů, za rychlé vystavení do 3 dnů je účtována vyšší částka – viz ceník. Výpis nesmí vystavit zastupující lékař.

Potřebuji předepsat léky, pomůcky, sanitku…

Pokud jde o opakovaný předpis, můžete si lék objednat telefonicky, poslat email, nebo hodit lístek do schránky před ordinací a druhý den si můžete předpis vyzvednout. Recept na léky je možné poslat i formou SMS nebo emailem. Sanitku je potřeba objednat alespoň týden předem.

Potřebuji neschopenku.

Vystavit neschopenku je povinností lékaře, který Vás léčí pro dané onemocnění. Pokud se léčíte u nás, jsme to my. Pokud Vás léčí specialista, například pro zlomenou nohu, je to tento specialista. Jako Váš praktik Vám nemohu vést neschopenku, když Vás léčí a kontroluje někdo jiný – viz toto stanovisko Ministerstva zdravotnictví a pravidla pro vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti. A pro Vás by bylo nevýhodné a obtěžující chodit místo jedné kontroly na dvě – jednou ke specialistovi a pak ještě k nám “kvůli papíru”.  Stejně tak je povinností specialisty napsat Vám léky, rehabilitaci, pojistku, nebo třeba sanitku, pokud je v souvislosti s daným onemocněním potřebujete. Praktický lékař není sekretářkou ostatních lékařů!

Potřebuji odběr krve.

Odběry krve v ordinaci provádíme denně kromě čtvrtka od 7,30 do 8,30 hod., po předchozí domluvě. Pokud již máte žádanku (i od jiného lékaře), je možno využít služeb odběrové místnosti, která je umístěna v 1. patře zdravotního střediska a je v provozu v úterý a ve čtvrtek od 7 do 11 hod. bez objednání.

Potřebuji předoperační vyšetření.

Prosíme, dodejte nám (na recepci nebo do schránky) co nejdříve všechny dokumenty, které jste dostali v nemocnici. Následující den se telefonicky nebo osobně domluvíme na dalším postupu.

Potřebuji konzultaci.

Veškeré konzultace jsou samozřejmě možné v rámci návštěvy ordinace. Telefonické konzultace jsou možné během ordinační doby – pokud nejde o akutní problém, prosíme, volejte raději v její druhé části. Ke konzultacím není vhodný email pro jeho nedostatečné zabezpečení.

Potřebuji, abyste přijeli na návštěvu.

Návštěvu doma je potřeba předem telefonicky domluvit, lze ji uskutečnit pouze mimo ordinační dobu a u pacientů, kteří nejsou schopni dostavit se do ordinace. Nelze tímto způsobem řešit akutní stavy. Berte, prosíme, v úvahu,  že doma nemůžeme poskytnout ošetření stejného rozsahu a kvality jako v ordinaci.